×

Awards

G.J. Stokes Memorial Award

  1. 1997 Sir Arvi Parbo AC
  2. 1998 Dr Ian Burston AO
  3. 1999 Sir Charles Court AK KCMG OBE
  4. 2000 Dr Roy Woodall AO
  5. 2001 -
  6. 2002 David J. Reed AO
  7. 2003 Trevor Sykes
  8. 2004 Sir Laurence Brodie-Hall AO CMG
  9. 2005 Peter Newton
  10. 2006 Graeme Smith, George Botica, Barry Patterson and Ron Harken
  11. 2007 Pierre Lassonde
  12. 2008 Owen Hegarty
  13. 2009 Nick Giorgetta
  14. 2010 David Moore
  15. 2011 George Jones
  16. 2012 Geoff Loudon
  17. 2013 Andrew Forrest
  18. 2014 Jim Walker
  19. 2015 Mark Cutifani
  20. 2016 Christopher Bonwick
  21. 2017 Jim Askew
  22. 2018 Ron Sayers

Digger Award

  1. 1997 Joseph Gutnick
  2. 1998 Acacia Resources Ltd
  3. 1999 Placer Dome Inc. / Delta Gold NL
  4. 2000 Jubilee Mines NL
  5. 2001 Goldfields Limited
  6. 2002 Portman Limited
  7. 2003 Woodside Petroleum Ltd
  8. 2004 Consolidated Minerals Limited
  9. 2005 Jubilee Mines NL
  10. 2006 Oxiana Limited
  11. 2007 Zinifex Limited
  12. 2008 Western Areas NL
  13. 2009 Atlas Iron Limited
  14. 2010 Newmont Asia Pacific
  15. 2011 Independence Group NL
  16. 2012 Sandfire Resources NL
  17. 2013 Sirius Resources NL
  18. 2014 Tropicana Joint Venture - AngloGold Ashanti Australia Ltd and Independence Group NL
  19. 2015 OceanaGold Corporation
  20. 2016 Fortescue Metals Group Ltd
  21. 2017 St Barbara Limited
  22. 2018 Kirkland Lake Gold

Dealer Award

  1. 1997 Robbin Widdup of Lion Selection Group
  2. 1998 Andrew Forrest of Anaconda Nickel Limited
  3. 1999 Nigel Forrester of Mt Burgess Gold Mining Company NL
  4. 2000 AngloGold Limited
  5. 2001 Mincor Resources NL
  6. 2002 Robert J Champion de Crespigny AC
  7. 2003 Placer Dome Inc.
  8. 2004 Peter Johnston of Minara Resources Limited
  9. 2005 BHP Billiton Plc
  10. 2006 Hancock Prospecting Pty Ltd
  11. 2007 Fortescue Metals Group Ltd
  12. 2008 Kerry Harmanis
  13. 2009 Ken Talbot
  14. 2010 Gindalbie Metals Limited
  15. 2011 Ivanhoe Mines Ltd
  16. 2012 Hancock Prospecting Pty Ltd
  17. 2013 Iron Ore Holdings Ltd
  18. 2014 Northern Star Resources Limited
  19. 2015 Tony Poli
  20. 2016 Evolution Mining
  21. 2017 Gold Road Resources Limited
  22. 2018 Kidman Resources Limited

Media Award

  1. 2003 Barry Fitzgerald of The Age
  2. 2004 John Phaceas of The West Australian
  3. 2005 Tim Treadgold
  4. 2006 Ian Howarth of The Australian Financial Review
  5. 2007 Jim Regan of Reuters
  6. 2008 Michael Vaughan of The Australian Financial Review
  7. 2009 Ross Louthean of Western Media
  8. 2010 Rebecca Le May of AAP
  9. 2011 Peter Klinger of The West Australian
  10. 2012 Matt Chambers of The Australian
  11. 2013 Luke Forrestal of The Australian Financial Review
  12. 2014 Nick Evans of The West Australian
  13. 2015 Kristie Batten of MiningNews
  14. 2016 Paul Garvey, The Australian
  15. 2017 Tess Ingram, The Australian Financial Review
  16. 2018 Stuart McKinnon, The West Australian

Best Emerging Company

  1. 2008 Territory Resources Ltd.
  2. 2009 Minemakers Limited
  3. 2010 Royal Resources Limited
  4. 2011 Gold Road Resources Ltd
  5. 2012 ABM Resources NL
  6. 2013 Sheffield Resources Limited
  7. 2014 Aurelia Metals Ltd
  8. 2015 Hot Chili Limited
  9. 2016 Pantoro Limited
  10. 2017 Kin Mining NL
  11. 2018 Metro Mining Limited